Shëndetësi

Superushqimi numër 1 në botë për hipertensionin, kolesterolin dhe atakun e zemrës

Nëse jeni në kërkim të një ushqimi shumë të shëndetshëm, atëherë ne kemi një sugjerim për ju. Bëhet fjalë për hurmat arabike, të konsideruara si super ushqimi numër 1 në të gjithë botën. Vetitë e tyre shëndetësore do t’ju rregullojnë shumë probleme, duke nisur që nga hipertensioni, niveli i lartë i kolesterolit në gjak dhe shumë sëmundje të tjera të […]

Read more ›

Vetëm 1 thelpi hudhër të marinuar dhe jetoni 100 vjet, ja se si ta përdorni

Ka nga ata që e adhurojnë dhe që e kanë frikë, ka nga ata që e përdorin në çdo pjatë dhe ata që e shmangin. Ky është një “ilaç” natyral shumë i rëndësishëm për mirëqenien dhe jetëgjatësinë tonë.Hudhra është një kurë është e njohur për më shumë se 5 mijë vjet. Në kohët e lashta është përdorur nga mjekësia popullore […]

Read more ›

Mësoni si ta përdorni hudhrën për infeksionet vaginale, mykun dhe erën e keqe…

Në shumë kultura, hudhra përdoret për infeksionet vaginale dhe probleme të tjera që lidhen me shëndetin e grave. Arsyeja për këtë, është se ky përbërës i shkëlqyer natyror përmban vetit më të fuqishme antibakterike dhe anti-fungale, të cilat janë plotësisht përgjegjëse për zgjidhjen e problemeve që lidhen me shëndetin vaginal. Si ta përdorni hudhrën për infeksionet vaginale dhe erën e […]

Read more ›

Kjo bimë mund të zgjasë jetën e njeriut për 10 vite

Gjethet e saj janë të ngjashme me ato të borzilokut, edhe pse bima i përket familjes së mentes dhe shija e saj është një risi për europianët. Egoma, ose Perilla Frutescens, është një bimë nga Azia juglindore, që mund të zgjasë jetën e njeriut me 10 vjet dhe që po bëhet gjithnjë e më joshëse për europianët. E konsideruar nga […]

Read more ›

Mos shpenzoni në ilaçe për shtypjen e lartë të gjakut dhe kolesterol, provoni këtë recetë antike

Falë kësaj recete, do ta ulni shtypjen e lartë të gjakut, por edhe nivelin e lartë të kolesterolit të keq. Krejt çfarë ju duhet të bëni është që ta përdorni këtë ilaç natyral për shtatë ditë rresht dhe rezultatet do t’ju mahnitin. Në vijim ju sjellim recetën përmes së cilës mund të shërohen shumë sëmundje, por edhe ta forconi sistemin […]

Read more ›

Një lugë në ditë për të mbrojtur dhëmbet tuaj, largoni pllakën dentare nga dhëmbët me këtë menyrë të thjeshtë

Pllaka Dentare është një masë e pangjyrë qe ngjitet (Biofilmi) dhe formohet mbi dhëmbët dhe mishrat, si dhe protezat. Ajo mund të shkaktojë sëmundje periodontale, sepse bakteret në pllakë të fshehtë permban lëngje që irriton mishrat dhe strukturën e mbështetjes. Edhe pse thuhet se pllakë nuk mund të hiqet nga larja e rregullt e dhembeve, ata që e kanë provuar […]

Read more ›

Ziejini këto gjethe dhe lamtumirë diabetit!

Diabeti është një sëmundje që prek shumë njerëz kudo në botë – dhe ndodh kur pankreasi ndalon së prodhuari insulinë ose kur trupi juaj nuk arrin të përdorë siç duhet insulinën në organizëm. Nëse e injoroni apo nuk e trajtoni, diabeti mund të shkaktojë verbëri, dëmëtime në nerva, mosfunksionim të veshkave,sëmundje në zemër etj. Por çfarë mund të bëjmë për […]

Read more ›

Kjo vitaminë do ju shkrijë kilet e tepërta, do mbroj zemrën tuaj dhe do j’ua bëjë flokët rrëzëllitës

Vaji i peshkut ka një numër të madh të acideve yndyrore si omega-3 dhe sterols . Vaji i peshkut është shumë i dobishëm për shëndetin e përgjithshëm dhe ka vetitë e fuqishme antioksiduese. Është gjithashtu i njohur për të ruajtur shëndetin e sistemit kardiovaskular. Megjithëse është përdorur shumë në të kaluarën, gjatë dy shekujve të fundit, përdorimi i saj duket […]

Read more ›

Ma tregoi shoqja ime këtë maskë dhe tani nuk kam asnjë rrudhë në fytyrën time..

Në këtë artikull, ne do t’ ju paraqesim 3 maska që do t’ju ndihmojnë të luftoni rrudhat dhe njollat në fytyrën tuaj në një kohë shumë të shkurtër! Maskë me aspirin dhe limon Të gjithë e dimë se aspirina përbëhet kryesisht nga acidi salicilik. Komponenti i lartpërmendur ka aftësinë të depërtojë në poret e lëkurës dhe të eleminojë qelizat e […]

Read more ›

1 kokërr shegë në ditë për të bërë gjakun të “vërshojë” në trup

Vetitë fantastike të shegës tashmë njihen. Shega është fruti më i mirë që ka veti në mjekimin dhe parambrojtjen e sëmundjeve të zemrës dhe atyre të gjakut. Ekstraktet e shegës kanë aftësi të ndryshojnë patologjinë primare si trashjen progresive të arteriereve koronare të cilat shkaktohen nga grumbullimi i yndyrës. Studimi është testuar fillimisht tek minjtë të sensibilizuar me bllokimin arterial […]

Read more ›