Shëndetësi

Receta që zhduk yndyrat dhe sheshon barkun

Receta që zhduk yndyrat dhe sheshon barkun Çdo njeri është në kërkim të metodave të thjeshta dhe efikase për të pasur trup të rregullt, e për t’u ndjerë mirë me veten. Depozitimi i yndyrave në zonën e barkut është një problem që mundon shumicën e njerëzve, veçanërisht femrat. Kjo recetë që do t’ju vijë në ndihmë menjëherë. Për përgatitjen e […]

Read more ›

Eliminomi pikat e zeza në kushte shtëpie

Mosha zakonisht sjellë një numër të madh të problemeve shëndetësore,por edhe disa kozmetike,duke përfshirë edhe pikat e moshës,transmeton parrotlla.net. Ato zakonisht shfaqen pas moshës 40 vjeçare zakonisht në fytyrë,duar,në qafë,shpatulla dhe pjesë të tjera të lëkurës. Pikat e moshës janë një lloj pigmenti i lëkurës të cilat shfaqen për shkak të mbajtjes së toksinave dhe akumulimit të tepërt të  melatinës […]

Read more ›

Mos e hidhni lëkurën e mollës, ja përdorimet alternative

Mollët janë një ndër frutat më të mira për shëndetin, por në pjesën më të madhe të rasteve ne i konsumojmë ato pa lëkurë, më shumë për çështje higjienike. Jemi mësuar gjithmonë ta hedhim “mbulesën” e tyre pa menduar asnjëherë për faktin se ajo mund të përdoret për diçka tjetër në shtëpi dhe veçanërisht në kuzhinë, në mënyrë efikase dhe […]

Read more ›

Maskë për rritjen dhe mos rënien e flokut

Përbërësit: 1 e verdhë vezë 2 lugë çaji jeshil (lëngu) Përgatitja: Rrahim të verdhën e vezës derisa të bëhet homogjene dhe më pas shtojmë 2 lugët e çajit jeshil dhe përzjejmë akoma. Aplikimi: Masën e krijuar vendoseni në skalpin e kokës dhe shpërndajeni në mënyrë homogjene në gjithë kokën tuaj.Pasi ta keni shpërndarë mbulojeni kokën me një rrobë ose mbulesë.Mbajeni […]

Read more ›

Rregullat që duhen ndjekur kur vuani nga tensioni i ulët

Studimet tregojnë se nga tensioni i ulët më së shumti vuajnë femrat në mes moshës 30 dhe 40-vjeçare, sidomos ato që merren me punë intelektuale. Si ndihmë e parë rekomandohet ndryshimi i mënyrës së jetesës, marrja e lëngjeve të mjaftueshme, kripë në ushqim, aktiviteti i rritur fizik, shmangia e ngritjes së papritur nga shtrati dhe disa herë, me rekomandimin e […]

Read more ›

Si ta parandaloni një sulm në zemër për vetëm 1 minutë

A e keni ditur se mund të ndaloni një sulm në zemër shumë thjeshtë, duke përdorur piper të kuq?Kjo është plotësisht e vërtetë,Piperi i kuq mund të ju ndihmojë për të parandaluar sulmin në zemër brenda një minute. Si të përdoret: Dr.John Christipher dhe Dr.Richard Schulze janë besimtarë të fortë për të mirat e piperit të kuq. “Në 35 vjet […]

Read more ›