Aktualitete

E dhimbshme: U varros Dafina Zhubi, e vrarë para dy ditë në Prishtinë

Në prani të familjarëve, miqve e qytetarëve të shumtë të Gjakovës, në varrezat e këtij qyeti sot u varros Dafina Zhubi, e cila u gjet e vrarë dy ditë më parë në banesëne saj në Prishtinë. E ndjera kishte ardhë në Kosovë për nëj vizitë të shkurtër, meqenëse jetonte në Zivcër. Sipas burimeve jo zyrtare, i dyshuari për këtë vepër […]

Read more ›

Putin jep informata shokuese

Presidenti rus Vladimir Putin ka drejtuar gishtin kundër financuesve të ISIS. Sipas tij ISIS financohet nga njerëz të 40 shteteve të ndryshme, përfshirë edhe disa vende të G20-ës. Lideri rus ka shpërndarë…

Read more ›

Historiani serb deshperoi te gjithe Serbine, ja cfare thote per shqiptaret! ( VIDEO)

Në Serbi ka plasur sherri mes historiane, kishës dhe ministrisë së Arsimit, lidhur me tekstin e librit të historisë për klasën e gjashtë në këtë shtet, ku thuhet serbët e kanë marr Kosovën nga shqiptarët. Për këtë ka reaguar kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Patriarku Irinej, i cila ka kërkuar që kjo të ndryshohet menjëherë. Bëhet fjalë për tekstin, autor […]

Read more ›

Merkel tronditet nga letra e derguar nga politikani shqiptar

“ Shqiptarët nuk kanë nevojë për azil në Gjerman, por kanë nevojë për punë”. me këtë thirrje i drejtohet politikani shqiptar i CDU-së, Kolë Gjoka, kancelares gjermane, Angela Merkel, përmes një letre të hapur. Gjoka i shkruan kancelares për arsyen e rritjes së emigrimit të shqiptarëve, duke i kërkuar që të kuptojë situatën në të cilën ata ndodhen. “Shqiptarët nuk […]

Read more ›

Familja Jashari nuk e pret Presidenten, as qeveritarët

Krerët e Qeverisë së Kosovës, kryeministrin Isa Mustafa dhe zëvendësi i tij Hashim Thaçi nuk janë pritur nga Familja Jashari kur kanë vizituar kompleksin memorial në Prekaz. Por, nga familja e komandantit legjendar Adem Jashari, jo si zakonisht, nuk është pritur as Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, njofton Klan Kosova. Jahjaga që ka vizituar Prekazin nuk ka dhënë asnjë prononcim për […]

Read more ›

Milaim Zeka: Ja për çfarë krimesh mund të akuzohen krerët e UÇK’së (VIDEO)

Read more ›

FSK edhe kundër terrorizmit (Video)

Read more ›

Meta: Palët janë pajtuar të rivendosin dialogun, të cilin do ta ndërmjetësojë Jahjaga (Video)

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta vlerëson se ka arritur t’i bindë liderët e partive opozitare që të ulen në tryezë dhe të dialogojnë me përfaqësuesit e Kuvendit dhe të Qeverisë për gjetjen e një zgjidhjeje për dalje nga kriza politike. Gjatë qëndrimit të tij prej 24 orëve në Prishtinë, kryeparlamentari shqiptar, i shoqëruar nga ambasadori Qemajl Minxhozi, takoi […]

Read more ›