Aktualitete

Meterologia na jep përgjigje: Ja kur pritet të stabilizohet situata nga reshjet e shiut!

Reshjet do të vazhdojnë edhe gjatë ditës së sotme në Shqipëri. Meteorologia Lajda Porja tha se në mbrëmje pritet që reshjet e shiut të ulin intensitetin e tyre. Sipas saj, në zonat veriore situata paraqitet në kushte të stabilizuara, ndërsa problemi vijon në Jug dhe pjesën qendrore të vendit. “Në fakt zonat veriore, pjesa më e madhe e qendrës paraqiten […]

Read more ›

Rrebeshe shiu dhe temperatura nën zero, ja çfarë parashikohet në ditët në vazhdim

Nga mëngjesi i ditës së sotme i gjithë territori i Shqipërisë është përfshirë nga reshje shiu dhe erëra të forta. Dita e premte sipas “Meteoalb” vjen me reshje të pakta në pjesën veriore të vendit dhe me intensitet mesatar e të lartë në atë qendrore dhe jugore. Gjatë mesditës pritet pakësimi i ndjeshëm i reshjeve në qendër ndërsa në pjesën […]

Read more ›

Shqipëria mbytet, Erion Veliaj mburret nga interneti edhe pse Lana ka dalë nga shtrati

Mëngjesin e sotëm Kryetari i Bashkisë Tiranë ka postuar një njoftim ku tregon me mburrje se sipas tij Lana e pastruar gjatë verës e kaloi provën gjatë këtyre orëve. I kujtojmë Erion Veliaj që kjo video është bërë orët e vona të natës mbrëmë dhe lumi Lana ka dalë nga shtrati: Ndërkohë, që pjesë e Bashkisë Tiranë është edhe Instituti, […]

Read more ›

Përmbytjet në Shqipëri/ Moti i egër nuk ka të ndalur, çfarë parashikojnë sinoptikanët?

Situata është vërtet alarmante nga moti dhe natyra me sa duhet ka “kapur” prej hundësh pushtetin, si atë lokal ashtu edhe atë vendor. Por edhe sa do vazhdojë ky mot? Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ka dhënë parashikimin për përmbytjet dhe rrëshqitjet. Gjatë ditës së sotme (e premte, dt.01.12.2017) deri të shtunën (dt.02.12.2017) priten reshje shumë intensive, në […]

Read more ›

Përmbytjet në Fushë – Krujë, gratë shpërthejnë në të qara: O zot ç’të bëjmë ne tani

Një situatë e jashtëzakonshme është krijuar në Fushë-Krujë si pasojë e reshjeve të dendura të shiut që kanë shkaktuar përmbytjtje. JOQ.al është live nga vendngjarja dhe situata duket të jetë mjaft e rëndë. Banorët janë të alarmuar, pasi uji u është futur në shtëpi. Një pjesë prej tyre kërkojnë ndihmë pasi kanë mbetur të izoluar nga uji. VIDEO: Banesa të […]

Read more ›

Jugu në alarm, shteti: Largohuni brenda 4-5 orësh, do bëhet hataja

Lumi Vjosa duket se pritet të bëjë kërdinë brenda shumë pak orësh. Shteti bën thirrje për evakuim sa më parë të banorëve që ndodhen të zonave që preken nga daljet nga shtrati të lumit Vjosë. Pritshmëria e prurjeve në këtë lum e bën daljen e tij nga shtrati çështje të pothuajse 4 deri 5 orëve. Raportimi i Komiteti i Koordinimit […]

Read more ›

Kërkuan azil për të shpëtuar nga Shqipëria, ja çfarë i ndodhi Anisës me politikanin e huaj

Politikani australian Jonathon Duniam është i martuar me një grua shqiptare. Ai ka zgjedhur median per te rrefyer historine e njohjes me bashkeshorten e tij shqiptare. Sic thuhet ne rrefim, te dy u takuan në universitet dhe Duniam thotë se vlera e vërtetë e demokracisë ishte më së miri e demonstruar tek ai, pasi u takua në universitet me gruan […]

Read more ›

Banorët e Fushë Krujës ia dh*esin shtetit, ja ç’kanë bërë për të mos u përmbytur

Si çdo qytet tjetër, edhe Fushë Kruja është e rrezikuar natën e sotme për shkak të shirave të dendur që kanë pushtuar gjithë vendin. Banorët kanë marrë vet masa për të mbrojtur shtëpitë e tyre, pasi nuk kanë më asnjë shpresë. Ata nuk duan të përfundojnë si të gjorët e Fierit disa vite më parë, kur zona u përmbyt dhe […]

Read more ›

Vajza e denoncon të humbur pasi kishte shkuar me bagëti, policia i jep lajmin tragjik për babanë

Foto ilustruese. Me datë 27 nëntor ishte denoncuar nga e bija e tij si zhdukur, sot policia e Tropojës ka gjetur të vdekur 56-vjeçarin J.M. 56-vjeçari është gjetur në një zonë të pyllëzuar dhe të thepisur, ku mendohet se ka rënë nga një shkëmb me lartësi 60 metra. J.M. ishte banues në fshatin Shoshan dhe trupi i tij i pajetë […]

Read more ›

Banorët e Fushë Krujës ia dh*esin shtetit, ja ç’kanë bërë për të mos u përmbytur

Si çdo qytet tjetër, edhe Fushë Kruja është e rrezikuar natën e sotme për shkak të shirave të dendur që kanë pushtuar gjithë vendin. Banorët kanë marrë vet masa për të mbrojtur shtëpitë e tyre, pasi nuk kanë më asnjë shpresë. Ata nuk duan të përfundojnë si të gjorët e Fierit disa vite më parë, kur zona u përmbyt dhe […]

Read more ›