Aktualitete

Moti i keq dhe situata në vijim, Instituti i Gjeoshkencave: Ja si do jetë moti nesër

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit bën me dije se situata po fillon të normalizohet dhe rreziku i përmbytjeve ka kaluar. Në njoftimin e fundit, thuhet se lumi Vjosa do të tërhiqet dhe për këtë arsye janë hequr paralajmërimet për përmbytje. Në njoftimin e IGJEUM, thuhet: Meqenëse Lumi Vjosa pritet të ulë ndjeshëm prurjet përgjatë ditës së sotme (e […]

Read more ›

Pezullohet mësimi për një javë rresht, ja shkollat që nuk do hapin nesër dyert

Moti i keq që përfshiu vendin dy ditë më parë dhe përmbytjet që rrezikuan gjithë vendin kanë bërë që në disa qytete të Shqipërisë të pezullohet mësimi. Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, ka dhënë një deklaratë për mediat ku njofton se për pesë ditë nuk do të zhvillojnë mësim 25 shkolla në gjithë Shqipërinë. Deri më tani, nuk […]

Read more ›

Lajm i mirë nga Kanadaja, heq vizat për dy shtete por kush përfiton?

E kush nuk do të donte që të ikte në Kanada qoftë edhe për pushime? Ministria për Shtetësi dhe Migrim e Kanadasë, njoftoi se kanë hequr vizat për qytetarët e Bullgarisë dhe Rumanisë. Ky marrëveshje është arritur pasi që në vitin 2014 shtetet janë në negociata me delegacionet e nivelit të lartë për të mundësuar lëvizjen e lirë. Deklarata thekson […]

Read more ›

Shtrëngata dhe reshje bore, Instituti i Gjeoshkencave jep alarmin: Vazhdojnë përmbytjet

Reshjet e matura nga Instituti i Gjeoshkencave në basenet e lumenjve Vjosa, Seman dhe Shkumbin, përgjatë 24 orëve të kaluara, kanë qenë shumë intensive. Gjithashtu edhe jashtë kufirit të Shqipërisë në basenin e lumit Vjosa këto reshje kanë qenë shumë intensive. Gjatë ditës së sotme, deri nesër reshjet maksimale 24 orare, priten mesatare deri lokalisht intensive. Shenjat e Alarmit për […]

Read more ›

Dhjetori muaji më i ftohtë në 7 vite, meterologët: Shpëtoni njerëzit!

Shirat dhe moti i tërbuar duket se nuk ka gjasa të ndalojnë, pasi meterologët nga e gjithë Evropa kanë ngritur alarmin se muaji dhjetor do të jetë më i frikshmi dhe më i ftohti që nga 2010-ta. Sinoptikanët britanikë ngrenë alarmin se Evropa do të përballet me dhjetorin më të ftohtë në shtatë vitet e fundit me temperatura që do […]

Read more ›

Humbi jetën pas rënies nga lartësia, fjalët prekëse të së fejuarës: Do më mungosh gjithë jetën

I riu që humbi jetën ditën e enjte teksa montonte një ashensor në Shkozet të Durrësit, është 28-vjeçari Orgest Fezga, nga qyteti i Sarandës. Ai gjeti vdekjen pasi u rrëzua nga një pallat në ndërtim e sipër, kur teksa po montonte një ashensor ra nga lartësia dhe plagët e marra rezultuan fatale. Ai ishte nga fshati Gjashtë i Sarandës dhe […]

Read more ›

Vajza e Koço Kokëdhimës nxjerr foto me tanga, ka një mesazh pas përmbytjeve

Vajza e Koço Kokëdhimës i ka shtangur të gjithë me foton e postuar në Instastory teksa ka pozuar para pasqyrës vetëm me tanga duke treguar kështu të pasmet e saj. Bora Kokëdhima e ka bërë publike këtë foto mbrëmjen e djeshme, pikërisht në momentet kur e gjithë vëmendja ishte e përqëndruar tek përmbytjet dhe njerëzit në nevojë. Krahas fotos ajo […]

Read more ›

Dhjetori do të jetë muaji më i ftohtë në 7 vitet e fundit, meterologët japin alarmin: Shpëtoni njerëzit!

Shirat dhe moti i tërbuar duket se nuk ka gjasa të ndalojnë, pasi meterologët nga e gjithë Evropa kanë ngritur alarmin se muaji dhjetor do të jetë më i frikshmi dhe më i ftohti që nga 2010-ta. Sinoptikanët britanikë ngrenë alarmin se Evropa do të përballet me dhjetorin më të ftohtë në shtatë vitet e fundit me temperatura që do […]

Read more ›

Meterologia: Pas shiut vjen lajmi i mirë, ja kur do të kemi ditë me diell

Reshjet prekën gjithë vendin dhe alarmi shkoi deri në vendin fqinj, duke paralajmëruar Shqipërinë për situatën e keqe dhe përmbytjet që pasuan parashikimet. Megjithatë, duket se më e keqja kaloi. Tanja Porja, në një intervistë për “Shekulli Online”, u shpreh se reshjet e shiut nuk do të jenë më prezentë gjatë javës së ardhshme, të paktën deri ditën e enjte, […]

Read more ›

Rrebeshe shiu dhe temperatura nën zero, ja çfarë parashikohet në ditët në vazhdim

Nga mëngjesi i ditës së sotme i gjithë territori i Shqipërisë është përfshirë nga reshje shiu dhe erëra të forta. Dita e premte sipas “Meteoalb” vjen me reshje të pakta në pjesën veriore të vendit dhe me intensitet mesatar e të lartë në atë qendrore dhe jugore. Gjatë mesditës pritet pakësimi i ndjeshëm i reshjeve në qendër ndërsa në pjesën […]

Read more ›