Aktualitete

Zbardhet lista, kush janë 40 familjet e lidhura me krimin në Shqipëri?

Nga Ylli Pata Zbardhet materiali nga ku ambasadori Donald Lu duket e ka marrë edhe referencën e famshme të 40 familjave mafioze në Shqipëri. Është publikuar një studim serioz dhe voluminoz që ka si autorë Fabian Zhillën dhe Besford Lamallarin(sot zv.ministër i Brendshëm), të cilët kanë bërë një radiografi të hollësishme të të gjithë krimit të organizuar në Shqipëri. “Evolimi […]

Read more ›

Ndryshon harta e përmbytjeve, ç’do të ndodhë sot natën

Harta e rrezikut nga përmbytjet është përditësuar nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, duke ngjyrosur jugun e vendit me jeshile, ndërsa qendrën dhe veriun me të verdhë. Parashikimet e IGJEUM janë për ditën e sotme dhe nesër. Fieri dhe Vlora Meqenëse Lumi Vjosa pritet të ulë ndjeshëm prurjet përgjatë ditës së sotme (e diel, dt.03.12.2017) dhe ditës së […]

Read more ›

Asambleja i vë vulën: 70.000 franga për ata që shkojnë të jetojnë në fshatin zviceran

Lajmi për fshatin zviceran që ofronte shpërblim të majmë për banorët që shkonin të jetonin atje ka pushtuar rrjetet sociale në Shqipëri dhe jo vetëm, por tashmë udheqësit vendorë duket se kanë dhënë një lajm zyrtar që do të gëzojë njerëz nga e gjithë bota. Pas mbledhjes së asamblesë së komunës Albinen në Zvicër,njerëzit që banojnë atje kanë vendosur të […]

Read more ›

Moti sa vjen e përkeqësohet. Dukagjini tri ditë pa energji elektrike, banorët kërkojnë ndihmë

Duket se situata e motit në vend sa vjen e përkeqësohet. Pak minuta më parë në një lidhje direkte me televizionin Ora News, një banor nga fshati Theth i zonës së Dukagjinit është shprehur se kanë tri ditë pa energji elektrike si dhe ka kërkuar ndihmën e autoriteteve pasi ndodhen të bllokuar. Nga ana tjetër, pjesa më e madhe e […]

Read more ›

Shqiptari fatlum në SHBA, babai i gjashtë fëmijëve fiton 1 milion dollarë

Një shqiptar në Shtetet e Bashkuara nuk u ka besuar syve kur ka parë se bileta e tij me numrat – 24-26-28-59-63 –përputhej me lotarinë dhe e ka bërë fitues të 1 milionë dollarëve. Edmond Nicaj, 41 vjeç dhe baba i gjashtë fëmijëve, bleu biletën e tij fituese në Restorantin e Familjes së Madhe Lakes, që ndodhet në 963 South […]

Read more ›

Moti i keq dhe situata në vijim, Instituti i Gjeoshkencave: Ja si do jetë moti nesër

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit bën me dije se situata po fillon të normalizohet dhe rreziku i përmbytjeve ka kaluar. Në njoftimin e fundit, thuhet se lumi Vjosa do të tërhiqet dhe për këtë arsye janë hequr paralajmërimet për përmbytje. Në njoftimin e IGJEUM, thuhet: Meqenëse Lumi Vjosa pritet të ulë ndjeshëm prurjet përgjatë ditës së sotme (e […]

Read more ›

Pezullohet mësimi për një javë rresht, ja shkollat që nuk do hapin nesër dyert

Moti i keq që përfshiu vendin dy ditë më parë dhe përmbytjet që rrezikuan gjithë vendin kanë bërë që në disa qytete të Shqipërisë të pezullohet mësimi. Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, ka dhënë një deklaratë për mediat ku njofton se për pesë ditë nuk do të zhvillojnë mësim 25 shkolla në gjithë Shqipërinë. Deri më tani, nuk […]

Read more ›

Lajm i mirë nga Kanadaja, heq vizat për dy shtete por kush përfiton?

E kush nuk do të donte që të ikte në Kanada qoftë edhe për pushime? Ministria për Shtetësi dhe Migrim e Kanadasë, njoftoi se kanë hequr vizat për qytetarët e Bullgarisë dhe Rumanisë. Ky marrëveshje është arritur pasi që në vitin 2014 shtetet janë në negociata me delegacionet e nivelit të lartë për të mundësuar lëvizjen e lirë. Deklarata thekson […]

Read more ›

Shtrëngata dhe reshje bore, Instituti i Gjeoshkencave jep alarmin: Vazhdojnë përmbytjet

Reshjet e matura nga Instituti i Gjeoshkencave në basenet e lumenjve Vjosa, Seman dhe Shkumbin, përgjatë 24 orëve të kaluara, kanë qenë shumë intensive. Gjithashtu edhe jashtë kufirit të Shqipërisë në basenin e lumit Vjosa këto reshje kanë qenë shumë intensive. Gjatë ditës së sotme, deri nesër reshjet maksimale 24 orare, priten mesatare deri lokalisht intensive. Shenjat e Alarmit për […]

Read more ›

Dhjetori muaji më i ftohtë në 7 vite, meterologët: Shpëtoni njerëzit!

Shirat dhe moti i tërbuar duket se nuk ka gjasa të ndalojnë, pasi meterologët nga e gjithë Evropa kanë ngritur alarmin se muaji dhjetor do të jetë më i frikshmi dhe më i ftohti që nga 2010-ta. Sinoptikanët britanikë ngrenë alarmin se Evropa do të përballet me dhjetorin më të ftohtë në shtatë vitet e fundit me temperatura që do […]

Read more ›